renowacja mebli
Polska wiklina
 
Maty wiklinowe
Siatki rattanowe zastosowanie i montaż - PORADY

Siatki rattanowe stosuje się do produkcji mebli: parawanów, wypełnień krzeseł, foteli, sof i łóżek. Obecnie często siatki rattanowe wykorzystywane są również do produkcji ekranów, systemów prowadzenia, osłon na kaloryfery a także do dekoracji. Plecionki rattanowe w formie ażurowych siatek mają różne formy splotu, a wykonane są z kory lub z pasków rattanu ze środka rotangu (peddig).

Plecionka rattanowa
Siatka rattanowa

Siatki rattanowe najczęściej naciąga się na mocne ramy, stosując naturalne wiązania i zaślepianie kołkami rattanowymi lub stosując zszywki tapicerskie (coraz częściej rezygnując z mozolnych przeplotów i wiązania końcówek plecionki rattanowej). Siatki rattanowe naciąga się na mokro (mocząc kilka godzin), aby osiągną sprężystość naciągu rakiety tenisowej (pamiętajmy, że możemy to zrobić tylko wtedy, gdy mamy solidną konstrukcję ramy). W wielu wypadkach, gdy element z siatki rattanowej spełnia tylko funkcję dekoracji, rezygnujemy z moczenia rattanu.

Siatka rattanowa z licem
Siatki rattanowe

Jeżeli chcemy wybarwić siatkę rattanową musimy zastosować plecionkę rattanową bez lica (włókno ze środka – peddig), a jeżeli chcemy mieć wypełnienie w naturalnym kolorze rattanu polecamy plecionkę rattanową z kory, ma naturalny złoty kolor. Oczywiście kolory naturalnego rattanu różnią się i zależy to od wielu czynników środowiskowych oraz odpowiedniego sortowania.
Za cenne PORADY dziękujemy specjalistom  z firmy GABA 2.

Zdjęcia: GM – GABA 2